Lizbona, March 2013.
W dniach 14-16 marca 2013 roku wzięłam udział w dorocznej międzynarodowej konferencji eTwinning w Lizbonie. Konferencję zorganizowano w Corinthia Hotel Lisbon. To moja trzecia międzynarodowa konferencja eTwinning. Pierwsza odbyła w Budapeszcie, druga w Berlinie, trzecia, mam nadzieję nie ostatnia, w Lizbonie. Podczas każdej konferencji poznawałam nowych nauczycieli, niektórzy są moimi nowymi partnerami, zaprzyjaźniłam się z ciekawymi ludźmi, od których wciąż się uczę i dzięki temu rozwijam swoje umiejętności.
Znalazłam się w grupie ponad 500 nauczycieli z całej Europy, którzy na konferencję przybyli na zaproszenie swoich Biur Narodowych eTwinning, lub Biura Centralnego eTwinning mieszczącego się w Brukseli. Z Polski przyjechała pokaźna delegacja nauczycieli, ambasadorów, ekspertów i pracowników Biura Narodowego. Co roku w międzynarodowej konferencji biorą udział laureaci polskiego konkursu eTwinning. Tym razem nasze miasto reprezentowałam z panią dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 13, które w ogólnopolskim konkursie na projekt eTwinning zajęło II miejsce. Bardzo się cieszę, że po naszym spotkaniu pani dyrektor potrafiła zachęcić swoje nauczycielki do przystąpienia do programu eTwinning i wspierała je w pracy. Koordynatorka projektu nie mogła uczestniczyć w spotkaniu w Lizbonie, gdyż spodziewa się dziecka, dlatego przedszkole reprezentowała pani dyrektor.
Udział w konferencji międzynarodowej jest doskonałą okazją, by pochwalić się naszymi osiągnięciami w Europie, gdyż polscy nauczyciele należą do jednej z najliczniej reprezentowanych narodowości w programie eTwinning, a nasze projekty są bardzo wysoko oceniane przez komisje konkursowe.
Po zarejestrowaniu się, odebraniu indentyfikatorów wspólnie z partnerkami przygotowałam wystawę na temat naszego projektu. Projekty zwycięskie otrzymały specjalne miejsca wystawowe, znakomicie oświetlone, wyposażone w stolik i krzesełka. Partnerzy podzielili się zadaniami, więc każdy znał swoje obowiązki, zaprezentowałyśmy materiały projektu w naszym boksie i mogłyśmy podziwiać inne wystawy. Zachwycałyśmy się pomysłowością nauczycieli, próbowałyśmy narodowych smakołyków, brałyśmy udział w konkursach i loteriach.
Głównym punktem programu konferencji było wręczenie nagród zwycięzcom w europejskim konkursie eTwinning. W tym roku przyznano 6 nagród tematycznych i 3 nagrody główne. Nagrody tematyczne – język hiszpański, język francuski, język niemiecki, Nagroda im. Marii Skłodowskiej-Curie, Nagroda porozumienia Międzykulturowego im. Mevlany, Nagroda w kategorii Język angielski jako drugi język.
Trzy główne nagrody przyznano w kategoriach wiekowych 4-11 lat, 12-15 lat, 16-19 lat.
Oto polscy nauczyciele w gronie zwycięzców.
Jolanta Okuniewska, Szkoła Podstawowa nr 13 w Olsztynie za projekt Friends Fur-ever, nagroda w kategorii wiekowej 4-11 lat;
Stanisława Czerezdrecka, Zespół Szkół w Dąbrowie Opolskiej za projekt The Rainbow Village project, nagroda w kategorii wiekowej 12-15 lat;
Wioletta Sosnowska, Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu za projekt Dans le cercle des signes du zodi@que, nagroda w kategorii specjalnej język francuski;
Małgorzata Czech, Gimnazjum nr 11 w Częstochowie za projekt Direkt aus... nagroda w kategorii specjalnej język niemiecki;
Małgorzata Pawlik-Podgórska, Miejski Zespół Szkół, Gimnazjum nr 1 w Czeladzi za projekt Fly me to the Moon, nagroda w kategorii specjalnej Nagroda Marii Skłodowskiej-Curie;
Katarzyna Zawiła-Dudzik, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Orła Białego, Czechowice-Dziedzice, za projekt Intercultural dialogue through fairy tales, drama and art, nagroda w kategorii specjalnej Nagroda Porozumienia Międzykulturowego im. Mevlany.
Uczestników konferencji powitała pani Androulla Vassiliou z Departamentu Edukacji Komisji Europejskiej, następnie przemówił pan Nuno Crato Minister Edukacji i Nauki Portugalii. Po zaprezentowaniu się przedstawicieli poszczególnych krajów przyszedł czas na występ uczniów ze szkoły im. Michela Giacometti w Quinta do Conde, Sesimbra, Portugalia. Występ był porywający i został przyjęty z ogromnym aplauzem uczestników konferencji.
Po przerwie kawowej rozpoczęła się ceremonia wręczania nagród. Była to dla mnie niezwykle wzruszająca chwila, gdyż odbierałam nagrodę za zdobycie pierwszego miejsca za najlepszy projekt eTwinning w kategorii wiekowej 4-11 lat. Na scenę weszłam razem z moimi partnerkami z projektu Cornelią Melcu z Rumunii i Alicją Maia Neto z Portugalii. Wcześniej został zaprezentowany film, który nakręcono w naszych szkołach na temat projektu Friends Fur-ever. Oglądałyśmy go z wielkim zainteresowaniem, efekt zachwycił wszystkich i po chwili rozległ się ogromny aplauz publiczności.
Wieczór zakończył się zwiedzaniem wystaw oraz rozmowami z nauczycielami z różnych krajów europejskich, którzy zaciekawieni dopytywali się jak pracuje się metodą projektu, jak należy planować pracę i jak współpracować, by osiągnąć sukces tej miary. Ta część konferencji to też dzielenie się doświadczeniem oraz nawiązywanie kontaktów do nowych projektów. Zaowocuje to z pewnością nowymi projektami w kolejnym roku szkolnym. Wieczorem zorganizowano nam wycieczkę autokarową po Lizbonie. Podziwialiśmy zachwycające miejsca stolicy Portugalii, przewodniczka opowiadała nam o historii tego kraju i wielkich odkryciach geograficznych. Dzięki nauce historii w polskiej szkole znaliśmy odpowiedzi na zadawane pytania, czym wprawiliśmy w zadziwienie innych nauczycieli, sami byliśmy zdumieni, że nie znali nazw statków Krzysztofa Kolumba.
Kolejny dzień obfitował w szereg warsztatów prowadzonych przez doświadczonych eTwinnerów. Tego dnia również prezentowałam swój zwycięski projekt, wspomagały mnie moje partnerki. Sala była wypełniona zainteresowanymi nauczycielami, po prezentacji udzielałam odpowiedzi na pytania nauczycieli. Odebrałam mnóstwo gratulacji, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że nasz projekt był rzeczywiście najlepszy w Europie.
Po swoim warsztacie wzięłam udział w sesji 2 prowadzonej dla nauczycieli języków słowiańskich. Swoje projekty zaprezentowały nauczycielki z Polski Marzena Kaszyńska, Katarzyna Chojnacka, ze Słowacji Petra Plihalova, Kornelia Lohynova oraz z Chorwacji Dubravka Granulic.
Tego dnia jeszcze brałam udział w seminarium na temat promocji realizowanych projektów prowadzonym przez Claire Morvan z Biura Centralnego eTwinning z Bruklseli i Danielę Bunea z Rumunii. Dzieliłam się swoimi doświadczeniami jako nauczyciela realizującego projekty, jak też ambasadora programu eTwinning, który promuje program w regionie.
Wieczorem odbył się uroczysty obiad, na który wszyscy uczestnicy zostali zabrani podstawionymi autokarami. Mieliśmy okazję posłuchać koncertu fado .
Ostatni dzień poświęcony był podsumowaniu konferencji, odbywały się dyskusje panelowe, głosowania. Obejrzeliśmy też reportaż filmowy z konferencji zrealizowany przez ekipę filmową towarzyszącą nam przez całe trzy dni.
Konferencja była niezwykle udana. Zadbano o każdy szczegół i detal, by uczestnicy czuli się komfortowo, by z konferencji wywieźli nowe inspiracje i przemyślenia, by swoją pasją zarażali innych nauczycieli. Dla mnie były to niezwykłe chwile, podczas których z dumą reprezentowałam kraj, swoje miasto i szkołę.